zo_banner.jpg

Druhy morčat

Stavba těla je stejná pro všechna plemena:

Morčata mají mít tělo silné, dobře osvalené, kompaktního tvaru, mírně podsadité a zakulacené. Dobře vyvinuté dospělé morče váží 900 až 1200 gramů, přednost se dává větším jedincům. Kvalitní a dobře živená morčata váží 500g již ve věku 3 měsíců.
Hlava široká a tupá, při pohledu ze strany je nos zahnutý ,oči a uši daleko od sebe. Oči jsou velké, kulaté a vypouklé, s mírným výrazem. Neosrstěná ouška jsou šikmo nasazená, ohnutá dolů, uprostřed mají vlnku.
Krk silný a krátký, plece vysoké, široké a dobře vyvinuté. Hruď hluboká, široká a plná, hřbet krátký, široký, rovný.
Končetiny krátké, rovné a silné. Přední končetiny mají čtyři, zadní tři prsty, délka drápků má být upravena tak, aby morče mohlo držet tlapky rovnoběžně na zemi. Zadní končetiny mají být zakulacené a masité, nesmí být vidět kosti.

 

Mohér

   

Morče mohér je vlastně kudrnatá angora, popis plemene je shodný, rozdíl je pouze ve struktuře srsti. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně  rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. Zdvojené  rozety a srst dělící se do pěšinek jsou vadné. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce, nebo alpaky. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran. Pod dlouhou vlnitou srstí jsou však rozety ukryty tak, že nejsou vidět, proto pozor na záměnu.

 

 

Alpaka

 

 je plemeno s dlouhou a vlnitou srstí, stejně jako u peruánce je pony na hlavě a po jedné rozetě na každé kyčli. V počtu a rozložení rozet je tedy toto plemeno s peruáncem shodné, strukturou srsti se zase shoduje s plemeny texel a merino. Rozety pod dlouhou srstí téměř nejsou vidět.

Angorské morče

  

Morče angorské je vlastně dlouhosrstá rozeta. Tento druh má po těle rozloženy nejméně 4 rozety, žádoucí je jich však více, alespoň 8. Víry nemusí být pravidelně rozloženy, ale pokud jsou, dává se jim přednost. Tyto víry musí být čistého tvaru, velké a kulaté. I u tohoto druhu padá dlouhá srst přes oči, stejně jako u peruánce. Rozety rozložené po těle však činí toto morče jakoby "stále neupravené", neboť víry srst roztáčí do všech stran.

 

Anglický rex
 

Srst je kudrnatá, velmi hrubá, kolmo odstávající od těla. Je relativně krátká a pružná, hluboko zasazená, na hlavě a na břiše bývá kratší než na ostatních částech těla. Mutace způsobující tuto zvláštní strukturu srsti se dědí recesivně.

Chová se v různých barvách, z nichž ne všechny jsou uznány. Oblíbení jsou tříbarevní rexové, často se chovají i černí, bílí a červení.

 

Anglické (hladké obyčejné)

Srst těchto morčat je rovná a krátká, s délkou do 3 centimetrů bez přesahujících delších chlupů, bez vírů a pěšinek. Podsada je jemná, krycí chlupy hrubé. Žádoucí je lesklá srst, matná srst naznačuje nedostatečný výživový stav.

Hladkosrstá morčata jsou uznána ve většině barev. U jednobarevných morčat má být barva celistvá, bez žádných světlejších nebo tmavších míst. U barev aguti je žádoucí po celém těle rovnoměrný ticking.

 

Bezsrstá morčata   
 

Baldwin

Baldwin se od skinny morčete liší jak vzhledově tak geneticky. Oproti skinny je celé absolutně holé. Tento druh vznikl v Americe v Kalifornii, kde ho chovatel Calor Miller získal křížením bílých crestedů.

- zajímavostí je, že se morčata rodí zcela osrstěná a ažpostupem času svou
srst ztrácí
 

Ze spojení : Baldwin  x Baldwin = 100% Baldwin

                   Baldwin x morče se srstí  = můžeme dostat osrstěná morčata s genem pro Baldwin

Skinny

 

Skinny morčátko je bezsrsté, jen na nose, uších nebo tlapkách se objevují poslední "zbytky" srsti.

Tento druh byl vyšlechtěn v Kanadě, kde ve výzkumných laboratořích usilovali o bezsrsté morče. První morčata byla bílá s červenýma očima takzvaní albíni.

Ze spojení: Skinn x Skinn = 100% Skinn

                  Skinn x morče se srstí = Normální morče s genem pro Skinny

                  Skinn x Morče s genem pro Skinn = 50% normální morče s genem Skinn

                                                                           50% Skinny morče

-jsou to oba dva  jiná genetická mutace morčete a proto se nesmí Baldwin se Skinny křížit
-trochu více zarostlé skinny morčátko, kdy mu chloupky přerůstají přes záda a skoro po celém těle se  nazývá  drátěnka. Na  chlupaté morče má moc málo srsti a na skinny je zase moc zarostlé. Jsou vhodní jako  mazlíčkové, ale do chovu  nevhodní.

 
Coronet

 - Srst dlouhá až 20 cm, rovná, hladká. Má vír na hlavě - korunku. Korunka musí mít kulatý tvar a její středový bod nesmí být větší než špendlíková hlavička.Nesmí ubíhat do pěšinky.Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí jepouze delší srst na tvářích.

Srst potřebuje pravidelnou péči , toto morče lze pro lepší údržbu srsti stříhat.
 

Sheltie

 

miminka

Má hladkou rovnou, hustou, lesklou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky až 20cm. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí je pouze delší srst na tvářích.

-toto plemeno vyžaduje větší péči o srst ,pro usnadnění ho lze ostříhat.

 

Texel:
 

miminka                                                                                                dospělé

Má zvlněnou, krepovitou srst, souměrně dlouhou, dorůstající délky až 20cm, rostoucí kolmo od těla. Jednotlivé pramínky srsti se stáčejí do spirál. Dlouhá srst narůstá od temene hlavy a za ušima spadá podél těla volně dolů. Na hlavě je srst kratší, přiléhá k hlavě, žádoucí je pouze delší srst na tvářích.


Toto plemne češeme jen velmi opatrně ,nebo lépe, úbec ne . Můžeme je rozčesat před koupání.

Švýcarský teddy
 

dospělé                                                                                      měsíční miminko

Morče má polodouhou srst - cca 6 cm. Srst je souměrně dlouhá, hustá, měkká a krepovitá, roste kolmo od těla. Nemá mít žádné rozety, pouze je tolerována korunka.

Toto morče se koupe minimálně 3 týdny před výstavou , aby srst mohla znovu odstát od těla.
 

 


 
  

 
 
 

 

 
 

 

 

Merino

 

miminko                                                                                        dospělé

-má zvlněnou, krepovitou srst, prameny se stáčejí do spirál,Srst je dlouhá, dorůstá délky asi 20 cm a roste od těla, je hustá a lesklá.Srst na hlavě je kratší,žádaná je pouze dlouhá srst na tvářích, které se říká licousy. Na hlavě morčete je čelní rozeta (tzv. korunka). Tato korunka je umístěna na průsečíku pomyslných os spojujících oko s protilehlým uchem. Rozeta je kulatá a dostatečně otevřená. Její střed není vetší, než špendlíková hlavička. Není zdvojený a neubíhá do pěšinky.

Toto plemeno češeme jen velmi opatrně hřebenem se širokými zoubky nebo vůbec ne,kvůli zachování kudrnaté srsti, která je pro ně charakteristická. Můžeme je rozčesat před koupáním a pak necháme srst opět zvlnit.


 

Rozeta:

Toto je rozeta nestandart

Rozeta má pravidelně po celém těle rozloženy vírky (rozety) - má jich být 8 - 4 tvoří pás kolem těla (2 jsou na hřbetě, 2 na bocích), další 2 na kyčlích, 2 na zadku. Žádoucí jsou rozetky nad nosem, ale nebývají pravidlem. Mezi jednotlivými rozetami se tvoří hřebeny - ty mají být rovné, vzpřímené a pevné.
Srst je hrubší než u ostatních plemen a neměla by být delší než 3,5cm.

-Ze všech standardem uznaných plemen je chov tohoto plemene nejtěžší

Specifikem pro plemeno rozeta je osm vírků (můžeme říkat také „rozet“) rozmístěných po těle morčete. Vírky musí být přesně umístěny na určených místech.Je žádoucí aby vírky měly stejnou velikost, nesmí se uzavírat, musí být seřazeny pěkně v linii, aby srst, kterou jsou mezi sebou spojeny, vytvořila pěkné a rovné hřebeny, středové body vírů musí být všechny stejné, velikosti asi jako špendlíková hlavička.

-Náš standard je k rozetám přísný.

Nepřípustné je vírek na hlavě. Pravdou je, že narozená miminka mají na čele jakýsi „rozcuch“ připomínající korunku, ten se ale do 4 týdnů uzavře v pevné číro.

-Je-li třeba rozety koupat, učiníme tak alespoň měsíc před výstavou.

V každém vrhu, a to, i když jsou oba rodiče výstavní a registrovaní, se mohou narodit (a je to pravidlem) jak „standardní“ zvířata tak „mazlíci“.

Americký teddy

 

Vzhledově je americký teddy shodný s anglickým rexem, ale geneticky je odlišný. Srst může být dvou typů: a)hrubá a tvrdá nebo b)měkká "plyšová".

 

Anglický crested
(anglické chocholaté morče)

Od hladkého obyčejného jej odlišuje rozeta na čele, která má stejnou barvu jako ostatní srst. Vír musí být umístěn uprostřed čela a má být co největší a pravidelný, kulatý, dědí se dominantně.

Srst je hladká, přiléhavá a má málo podsady.

Mohou se chovat v nejrůznějších barvách, ale nejčastěji se vyskytují v barvách aguti a jednobarevná (černá, červená, bílá a krémová).

 

Americký crested
(americké chocholaté morče)

Toto plemeno je zcela shodné s anglickým crestedem, jediným rozdílem je barevné odlišení čelní rozety od barvy ostatní srsti. Tato tzv. koruna má bílou barvu. Žádoucí je koruna celistvě bílá, ale často bývá bílá jen její část. Vír se dědí dominantně.

Chovají se v různých barvách, nejčastěji jako červená, černá, zlatě zbarvená a buff.

 

Peruánec
                

Srst je dlouhá, lesklá, na dotyk hebká. Na tvářích je srst kratší, není však přilehlá jako u šeltie, ale odstává a opticky proto působí delším dojmem. Na kyčlích je po jedné rozetě, které nejsou příliš patrné, neboť velmi dlouhá srst rozety překrývá. Všechna srst od těchto rozet roste směrem k hlavě, proto srst dopředu přes hlavu a přes oči a tvoří ofinu ("pony"). Morče tedy vypadá často úplně stejně zepředu i zezadu. Maximální délka srsti neexistuje. Dlouhá srst se dědí recesivně.

Péči o srst je potřeba věnovat dostatek času a zvíře podle potřeby koupat a srst kartáčovat. Pokud nemáme na tuto péči čas, je lepší takové morče ostříhat. Zastřihuje se také srst chovných jedinců.

Lunkarya

Není doposud uznané ve standardech morčat,Lunkarya již znatelné znaky má, jde o vlnitou srst podobnou pudlům, délkou připomínající peruánce, která tvoří nepravidelné víry, se dvěma rozetami na kyčlích.

Curly

Co se týče krátké varianty, jedná se o pudlovitou srst, kolmo rostoucí k tělu, o délce 1–1,5 cm, bez jakýchkoliv vírů. Curly již mají německé standardy.
 

 = Protože se jedná o křížence rex + Am. teddy + CH. teddy, je nutné při chovu tohoto zvířete používat morčata pouze bez texl genu. V praxi to znamená, že samec Lunkarya + samice Peruánec = první generace nositelů genu, a ve druhé generaci je již v 50 % Lunkarya – Peruánec s charakteristickými dvěmi rozetami na kyčlích. Stejně lze použít samec Lunkarya + samice Šeltie = opět generace nositelů, ve druhé generaci Lunkarya – Šeltie. Pokud pro chov použijeme zvíře, které má texl gen, vznikne podle dostupných informací ve druhé generaci angora.
Samozřejmě je jednoduší způsob chovu základní chovný pár, ale ten, vzhledem k tak mladému plemenu morčete, má vyšší pořizovací cenu.

 

ZDROJ - http://www.kralici.cz

 

Chov

Jedno morče potřebuje k životu plochu o rozměrech alespoň 40 x 60 cm. Jde však o absolutní minimum, takže vhodnější je příbytek větších rozměrů. Nikdy by neměl být umístěn na slunci nebo v průvanu. Ideální je světlý nepřetopený pokoj, pokud možno bez hluku v podobě televize.

Nejčastěji se morčatům vybírá nízká plastová bedýnka se stropem z pletiva. Je nejpraktičtější. Morče z ní nevyhází piliny a navíc je chráněné před průvanem a chladem podlahy. Výška bedýnky by měla být asi 40 cm.

Další možností je klec. Mezi její výhody patří vzdušnost a jednoduché čištění. Morče může žít i v akváriu, které se ale komplikovaně čistí, což je při časté frekvenci úklidu nepraktické. A připravte se na pečlivý úklid alespoň 1x týdně.

Špatně zvolená podestýlka může morčeti poškodit oči

Jako podestýlku je vhodné použít hobliny. Piliny jsou příliš jemné, dráždí oči a vnikají do nozder. Sláma zase může způsobit poranění očí, které jsou u morčat přirozeně vystouplé. Seno je jako podestýlka nevhodné, protože brzy nasákne močí a zapáchá. Někteří chovatelé používají i kočkolity, poslední dobou přichází ke slovu speciální podestýlky z dřevěných odštěpků nebo lisovaných granulí papírového odpadu.

Stále větší počet chovatelů začíná chovat svá zvířata ve speciálně vyrobených stěnách pro morčata.
 

 

Rozpočet na morče a na základní výbavu
Morče 100 Kč
Klec nebo box pro morče 1 000 Kč
Hobliny 250 Kč
Krmivo (1kg) 70 Kč
Seno 200 Kč
Pamlsky 100 Kč
Miska na potravu 60 Kč
Napáječka 60 Kč
Celkem 1 840 Kč

 

 

 

 

 

 

 

 

Toto jsou orientační náklady na pořízení morčete.

               

 

Nemoci morčat

Všenky
Lze si je donést z obchodu se senem. Jsou to 1 – 2 mm velcí žlutobílí parazité, velmi čile se pohybující v srsti, živí se šupinkami kůže. Nejsou přenosní na člověka ani další domácí zvířata (pes, kočka, ptáci). Vyvolávají úpornou svědivost. Nejčastěji se vyskytují okolo uší, na zadních nohách nebo v rozetách. Při větším výskytu všenek u morčátka, lze na chlupech vidět hnidy tedy vajíčka všenek. Hnida je přímo na chupu (chlup je jimi jakoby obalený).

Aplikace přípravku Frontline, Stronghold, Arpalit Neo.


Kokcidióza
Je to parazitární onemocnění hlavně tenkého střeva, u zdravých zvířat může být příčinou mírného průjmu, příp. hubnutí. U březích samic, mláďat a u stresovaných zvířat (průvan, časté transporty, nevhodné zacházení, špatná hygiena chovu atd.) může způsobit rychlé úhyny bez jakýchkoliv příznaků. Použití přípravků proti kokcidióze doporučí veterinární lékař.

Doporučuje se preventivně přeléčit 2x za rok všechna morčátka proti kokcidióze, zvláště morčátka chovaná s králíčkem. Při prevenci lze podat sulfadimidin, Aldifal či ESB 3 ve vodě. Jedna kůra proti kokcidiím se podává 3 dny po sobě, poté 3 dny přestávka a znovu opakovat 3 dny.

Vždy 2x do roka naše morčátka přeléčujeme preventivně proti kokcidioze - na jaře (před připustěním samic) a na podzim


Plísně a svrab
Proto doporučuji při svrabu i plísni podávat SanGrim na posílení imunity.

Plíseň většinou morčátko nesvědí. Na plíseň se používá Imaverol. Při postižení je vhodné morčátko vykoupat v roztoku Imaverolu ředěného vodou - 1:50 a nebo postříkat rozprašovačem. Imaverol se neoplachuje. Lokálně lze použít i různé masti - Nizoral, Imazol či Lamisil.

Účinné látky na léčbu lidí - Betadine, Pimafucort mast, zinkový krém, Batrafen roztok, Lamisil tablety, Cutivate krém, Exoderil roztok, Imazol mast - Při včasném odhalení postačí Cutivate krém a Exoderil - léčba cca 14 dní. Při pozdním odhalení se může vyzkoušet vše a občas je nutné vystřídat, protože si plíseň zvykne a přestane se léčit. Zkrátka je to drsné.

Proti plísni morčat je vhodný šampon Medivet, kterým se myjí v intervalu cca 3 dnů dle potřeby a nechává se 10 - 15 minut působit. Dále šampon Nizoral a postřik Imaverol, který je k sehnání u veterináře a ředí se v poměru 1:50. Morče se jím postříká do mokra a léčba se také opakuje cca měsíc. Nemoc je velmi zdlouhavá a vyžaduje trpělivost.

POZOR!! plíseň je přenosná na člověka. Vyzkoušeno na vlastní kůži, kdy jsem se nakazila na návštěvě, protože jsem o plísni v chovu nevěděla.

Při svrabu se morčátko úporně drbe, vypadává srst, mohou se tvořit strupy nebo šupinky.

Na svrab se osvědčil Ivomec. U dospělého morčete aplikujte 0,3ml na kůži. Při pokročilém stadiu je už nutná injekční aplikace léku. Aplikaci je nutné po 7 dnech zopakovat. Ivomec se nesmí podávat březím a kojícím samicím.
Svrab se běžně nachází pod kůži, imunitní systém morčátka jej drží v omezeném výskytu. Jestliže selže imunitní systém, svrab se přemnoží a způsobuje potíže. Přípravky typu Arpalit, Biokill, Nestomosan na svarb moc nepůsobí, protože neničí jeho vajíčka a larvy, které jsou pod kůži.


Průjmy
Při průjmu spojeným s dalšími zdravotními problémy (nechutenství, naježená srst, neochota k pohybu, apatie atd.) neprodleně navštivte veterinárního lékaře.
Průjem může být způsoben:
- zánětem střev
- střevními parazity - kokcidie či giardioza a jiní
- infekce
- po podávání ATB
- řidší stolice se může objevit po dietní chybě


Pro obnovení střevní mikroflóry je vhodné podávat Hylak, Probican,ev. netučný Actimel, bobečky od zdravého morčátka.
Dieta u morčat nemá význam, zvíře se může při dietě spíš ještě více oslabit. Navíc zažívací trakt morčátek musí mít stále přísun potravy. Proto doporučuji při omezeném příjmu potravy hned dokrmovat. Dále podávat tekutiny, nejideálnější je netučný Actimel ředěný vodou s glukopurem.


Nechutenství může být způsobeno přerostlými zuby. Veterinární lékař je odlomí. Při nechutenství je nutné morčátko dokrmovat, ikdyž klade odpor! Někdy naopak se stane, že si morčátko zub odlomí samo, není to důvod k panice, zoubek mu doroste.
Dále nechutenství může být způsobeno infekční nemocí (vždy doprovázeno průjmem) nebo zabodnutým senem v tlamičce.


Dokrmování dospělého morčete Při podávání ATB morčátka ztrácela chuť k jídlu. Podáváme rozmixovanou zeleninu či ovoce, ovesné vločky, seno (důležité pro výživu!!) a vodu. Na zahuštění zelené granule (peletky) a také glukopur, pro dodání energie, a dětský vitamínový sirup Pikovit. Morčátko krmíme alespoň 4x denně (v době dovolené 6x denně) 2-4ml.


Vypadávání chlupů -línání
Na jaře je to běžný jev, morčátka obnovují srst.
Další příčiny vypadavání srsti:
- plíseň, svrab
- hormonální změny po porodu
- po podávání Maxitrolu

Není-li línání způsobeno plísní či svrabem, stačí morčátku podávat dostatek zeleniny a trochu rozdrceného pangaminu. Během pár dnů se začnou objevovat nové chlupu a do 3 týdnů srst doroste.


Zánět oka
U Spolehlivě zabírají kapky Gentamicin.

Orientační přehled

Celkové problémy

 

 

nechutenství

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormální postavení čelistí, absces kořene zubu), poranění a zánět dutiny ústní, zánět dásní, absces v okolí hlavy, osteodystrofie, postižení hlavových nervů, atrofie žvýkacích svalů, stresové prostředí, jakékoliv celkové onemocnění, infekce a metabolická onemocnění, nedostatek vit. C, E, otrava, enterotoxémie vyvolaná antibiotiky, záněty střev, žaludku, dělohy, toxémie březích samic, přechod na jiný druh krmení, aj.

polyfagie ("žravost")

hormonální onemocnění (cukrovka, nadprodukce hormonů nadledvinek), březost

hubnutí a špatná kondice

abnormality zubů (přerostlé zuby, abnormality čelistí, aj.), bolestivé změny v dutině ústní, nechutenství, chronická a celková onemocnění, nedostatečná výživa, nedostatek vitaminů, parazité střeva i kůže, smotky chlupů v žaludku, časté březosti samic, stres, Tyzzerova nemoc

anémie (snížené množství červených krvinek)

chronická onemocnění (př. selhávání ledvin), trauma spojená s krvácením, nevyvážená strava, nedostatek vit. C - krváceniny na sliznicích, nádory (leukémie morčat - naopak zvýšení bílých krvinek), otrava hemolytickými jedy obsažených v některých rostlinách, imunitně zprostředkované anémie (př. na léky), aj.

apatie, skleslost

jakékoliv infekční nebo metabolické onemocnění, selhávání orgánů, otrava, nechutenství, hypovitaminóza C, aj.

zvětšení dutiny břišní

tympanie, nádor a cysty na vaječnících, břišní tuk, březost, neprůchodnost trávících nebo močových cest, tekutina v břišní dutině (ascites) - nemoci jater, srdce, zánět dělohy, smotky chlupů v žaludku, především u dlouhosrstých plemen


Nemoci kůže

 

 

vypadávání srsti (alopecie)

často následek svědivých změn, kožní parazité, mykózy, bakteriální infekce, okusování srsti, mechanické poškození srsti od vybavení výběhu, mříží, hormonální nerovnováha (cysty na vaječnících, abnormální činnost nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu), nedostatečná výživa, přirozená ztráta srsti (bezsrstá plemena, bezsrstá místa za ušima, vnitřní strany předních končetin, spodní části tlapek), vrozené ztráty srsti

svědění (pruritus)

parazité (všenky, blechy, klíšťata, někteří roztoči, zákožka svrabová), bakteriální infekce, kvasinky, alergie (na podestýlku, prašné prostředí, vybavení výběhu, klece, na léky, bodnutí hmyzem, potravu - ovoce, aj.), umělé složky v krmných směsích

nesvědivé změny

plísně (kruhovité změny na nose, uších, později trupu), jednotlivé změny (mechanické příčiny - okusování srsti, souboje, poranění, odřeniny, u dlouhosrstých tvorba chuchvalců s vytrhnutím chlupů, příp. někteří parazité (trudník - Demodex caviae), nádory kůže, po aplikaci injekcí), po celém těle (nevyvážená strava, mechanické příčiny, přirozená ztráta srsti - viz alopecie, vrozené ztráty srsti), symetrické, na obou stranách těla (hormonální dysbalance - cysty na vaječnících, nadprodukce hormonů nadledvinek, intenzivní využívání samic v chovu)

zánět kůže

kousné rány, odřeniny, samopoškozování, poranění od vybavení výběhů, infekce (stafylokoky, streptokoky), dermatofytózy, nedostatek vit. C, pododermatitis

bouličky v kůži a podkoží

abscesy, nádory (trichofolliculom, fibrosarkom, lipomy), zvětšené mízní uzliny při leukémii, hematom, krční lymfadenitis, actinobacilóza, naplnění perianálního váčku (především u samců) v oblasti konečníku


Trávící systém

 

 

průjem

bakteriální zánět žaludku a střev (Salmonela, E.coli, Klostrídie), virová infekce (rotaviry, coronaviry), Tyzzerova nemoc (Cl. piliforme), parazité (kokcídie, kryptosporídie, giardie), hypovitaminóza C, dietní chyba (překrmení jedním druhem krmiva, náhlý přechod z jednoho druhu krmení na druhý, příliš mnoho zeleného krmení), antibiotiky vyvolaný průjem, zácpa ve slepém střevě

zácpa

krmení suchým krmivem, nedostatek vody, obezita, nedostatek pohybu, deformity pánve nebo ocasních obratlů, nahromadění a ztuhnutí obsahu perianálního váčku po stranách konečníku

tympanie

krmení zapařeným zeleným krmivem, intoxikace, plynotvorné krmení (luštěniny, čerstvé zelí, větší množství jetele, vojtěšky, aj.)

zvýšený slinotok

abnormality zubů (přerostlé řezáky, stoličky, nesprávně utvářené čelisti), záněty dutiny ústní a dásní, poranění ostrou trávou,aj., obrna hlavových nervů, neschopnost polykání, hypovitaminóza C, vrozené a stresové stavy


Dýchací systém

 

 

výtok z očí a nosu

infekce (Bordetella, Pasteurela, Chlamýdie, Mykoplasma), poranění spojivek, cizí těleso v oku, novorozenecké záněty oka, absces kořene zubů spojený se zánětem dutin, hypovitamióza C, alergie, prašná podestýlka a seno

kašel a kýchání

infekce a záněty nosní sliznice, hrtanu, průdušnice, průdušek, plic), alergie, otoky plic, mykózy plic, nedostatečná funkce srdce

nepravidelné, ztížené dýchání

postižení plic, toxémie březích samic, stres, obezita, zvětšená břišní dutina, trauma, šokový stav, přehřátí, plicní nádory - adenomy, záněty nebo nádory brzlíku


Vylučovací systém

 

 

abnormální zbarvení moče

záněty močových orgánů, močové kameny, krevní a svalové barvivo v moči po poškození svalů a červených krvinek, např. po zvýšené námaze, zkrmení některých rostlin (porfýrie) ale třeba i červené řepy, infarkty ledvin, krvácení z pohlavních cest, potraty, polypy močového měchýře

obtížné močení

zánět, močové kameny (často u samic nad 2 roky), zvětšená prostata u samců

nadměrné pití a močení

onemocnění ledvin, hormonální nerovnováha (cysty na vaječníku, nadledvinky, cukrovka), metabolická onemocnění (poškození jater), zánět dělohy, léky - diuretika, kuchyňská sůl, "žíznivka", nádory močového systému, suchá strava, vyšší teplota okolí a nižší relativní vlhkost, březost

odkapávání moči (stále vlhké okolí vyústění močové trubice)

záněty, močové kameny, poškození bederní nebo křížové míchy, někteří kastrovaní jedinci, vrozené vady v anatomii močových orgánů


Pohlavní soustava samců a samic

 

 

neplodnost

nevhodná a nevyvážená strava, nedostatek vitaminů (hlavně A,C, D, E), stres, časté transporty, mnoho zvířat pohromadě, obezita, podvýživa, nevyvinutí celých nebo částí pohlavních orgánů, prodělané záněty pohl. org., infekce (Chlamýdie, Salmonela, Streptokoky, aj.), nevhodný věk (příliš mladí nebo naopak staří), nesprávný chov (nedostatek světla, prostoru, časté vyměňování spolubydlících), u samic ovariální cysty a genetická dispozice

úhyn mláďat po narození do odstavu

infekce pupečního pahýlu, sepse, záněty plic, nedostatečná mléčnost samice, nevyvinutý sací reflex, nedostatečná péče o mladé ze strany matky, zánět mléčné žlázy a toxické mléko, nedostačující podmínky pro odchov, kanibalismus, podchlazení, vrozené vady (rozštěpy, kýly, vodnatelnost, neuzavření srdečních přepážek), parazitózy (kokcídie, kryptosporídie, giardie, zákožky), nízká porodní váha (pod 60g)

rezorpce plodů, potraty

infekce (Bordetella, Salmonella, Streptokoky, E. coli, Klebsiella, Listeria, aj.), stres, toxémie březích samic, nedostatek vitaminů, nevyvážená strava, chronické záněty dělohy, degenerované plody, zkrmení rostlin s estrogenním účinkem, genetické dispozice, trauma, používání nevhodných léků během březosti

postižení mléčné žlázy

záněty a abscesy, úhyny mláďat, nádory (fibrokarcinom, adenokarcinom), cysty


Nervový systém

 

 

inkoordinace pohybů, křeče, třes

sepse, toxémie, trauma, agónie, epilepsie, stres, otrava, záněty mozku, míchy, nedostatek kyslíku, vitaminu A a C, hořčíku, vápníku (poporodní stavy), přehřátí, urémie, infekce (př. toxoplasma, viry, pasteurelóza), vrozené ataxie, onemocnění s výraznou svědivostí může připomínat nervové poškození

ochrnutí

E,trauma (zlomeniny, vykloubeniny obratlů), abscesy nebo záněty obratlů, spondylóza, nekróza svalových vláken, hypovitaminóza  C, nedostatek selenu, záněty a artróza kloubů, mor morčat, porušení cévního zásobení mozku a míchy, výhřez meziobratlové ploténky, poškození nervů zánětem, degenerací

stáčení hlavy

záněty uší, prodělané infekce chlamydiózy, pasteurelózy, listeriózy, záněty mozku, míchy a mozkových plen, postižení rovnovážného orgánu, degenerace rovnovážného nervu, poškození mozečku, ochrnutí hlavových nervů


Pohybový systém

 

 

kulhání

artróza kloubů, záněty kloubů, trauma - poškození vazů, vykloubeniny, zlomeniny, poškození svalů, poranění tlapek, pododermatitis, přerostlé drápky, zdeformované končetiny, nekróza svalů, záněty kostí a okostice, hypovitaminóza C


O jednotlivých nemocech a příznacích se více dovíte na www.morcata.cz/cavia-bohemia  CHS Cavia Bohemia

 

Standardy A‚B‚C‚

Standardy A‚B‚C‚...

 

 

 Standard „A" - to jsou všechna uznaná plemena s PP.                

Krátkosrstá plemena: Hladké obyčejné                          Dlouhosrstá plemena: Sheltie        

                                  Americký Teddy                                                               Coronet

                                  Švýcarský teddy                                                              Peruánec                         

                                  Americký crested                                                            Texel

                                  Anglický crested                                                             Merino

                                  Rozeta                                                                           Alpaka                                   

                                  Rex

     Všechna plemena také v saténu.                           

                                                                               

Standard „B" - to je tzv. předběžný standard, na překlenovací období jsou sem zařazena plemena/barvy, která byla teprve předběžně uznána

-skinny

-baldwin

-cuy (obří plemeno)
 

 

Standard „C" - ten je pro mazlíčky, morčátka např. i ze zverimexů, ta, co nemají správné barvičky, správnou délku srsti anebo sem tam nějaký ten vírek navíc, nemají ouška předpisově klopená a mají rypatý čumáček.

 Zde je důležité, aby morče bylo vitální, správně živené, čilé a přítulné .

 

Morčata do Standardu „A" musí procházet „uchovněním", tzn. registrací. 

 

Péče o morče

 

Drápky krátíme podle potřeby – některým morčatům rostou rychleji, jiným pomalu. Nenecháváme je přerůst, protože přerostlý drápek brání morčeti v chůzi a extrémně dlouhé drápky mohou deformovat prsty. Můžeme je krátit kleštičkami na drápky (pérovými nebo gilotinovými), speciálními nůžkami pro hlodavce nebo tzv. cvakačkami na nehty (ty se osvědčily svou přesností a snadnou manipulací). Drápky světlých (nebo světlonohých) morčat je snadnější krátit neboť v průhledném drápku je krásně vidět lůžko (často nesprávně označované jako nerv, žilka, maso…) – drápek krátíme kousek před lůžkem. U tmavých drápků není lůžko vidět, proto krátíme opatrněji, po menších částech a častěji (zabráníme prorůstání lůžka až ke konci drápku). Poraněné lůžko hodně krvácí, ale nemusíme mít obavu, že morčátko vykrvácí. Ranku vydezinfikujeme (roztok Betadine, Ajatin, líh apod.) a přiložíme tlakový obvaz  (prostě pořádně přitlačíme na místo gázu, ubrousek,…) a po chvíli krvácení ustane.

část drápku, zato častěji.

Ouška čistíme jednou za týden (podle potřeby) např. roztokem Otifree (k dostání u veterinářů v ceně od 170,- Kč). Roztok kápneme hlouběji do ouška (nemusíme se bát, že morčeti ublížíme, protože kapátko je měkké, gumové). Potom ouško promneme (začvachtáme) a necháme morčíka zaklepat hlavičkou. Roztok uvolní maz a špínu, které ulpí na vnitřní straně boltce, kde ji setřeme – použijeme buničitou vatu či ubrousek. NIKDY morčeti nečistíme zvukovod vatičkami na špejli (vatovými tyčinkami) – mohli bychom mu zanést špínu i choroboplodné zárodky hluboko do oušek, nehledě k tomu, že bychom ho mohli neopatrnou manipulací poranit. Pečlivým a pravidelným čištěním můžeme předcházet bolestivému a vleklému zánětu zvukovodu, který rád přechází do chronického stádia.

Mazová žlázka

Některá morčátka trpívají nadměrnou sekrecí mazu, který se pak usazuje u ústí mazové žlázy těsně na zadečkem (v místě, kde by byl býval ocásek) a tvoří tam nehezké mazlavé krusty. Takové krusty nikdy neodstraňujeme mýdlovými prostředky, iritovali bychom zbytečně kůži pod nánosem a také bychom podpořili další sekreci mazu. Ošklivou mazovou krustu snadno odstraníme pomocí vatové tyčinky namočené v oleji (je jedno, jaký olej použijete, můžete použít dětský olejíček, ale stačí i obyčejný slunečnicový na smažení)

Česání

Srst rozčesáváme kovovým hřebenem s hustějšími zuby. Kartáče se nedostanou dlouhosrstých až ke kůži – tam vznikají uzlíky, které se pak obtížně a pro morčátko značně bolestivě vyčesávají.

Dlouhosrstá plemena češeme dvakrát do týdne (podle potřeby – některá morčátka se necuchají – záleží na struktuře a kvalitě srsti). Nemusíme se obávat, že rozčešeme lokny (texel, alpaka, lunkarya) – ty jsou dané geneticky a krátce po česání se srst navrátí do prstýnků.

Krátkosrstá plemena můžeme prokartáčovat jednou do týdne – odstraníme tím odumřelou srst. Odumřelou srst můžeme krátkosrstým protrhat jemným trimovacím "kruhem" - taková zubatá smyčka na rukojeti, k dostání ve zverimexech anebo postaru pomocí staré pilky na železo. Jemně projíždíme srstí ve směru růstu a odumřelé či oslabené chlupy se na kruhu zachytí.
             
Rozčesávání zacuchané srsti je pro morče velmi bolestivá záležitost. Pokud se nám morče zacuchalo, je nejjednodušší ho ostříhat (ostrými nůžkami, strojkem - morčata stříhání strojkem stresuje mnohem méně, než stříhání nůžkami). Jde-li o jedince, kterého čekají výstavy takové řešení nepadá v úvahu. Pokusíme se ho rozčesat pomocí rozčesávače nebo kondicionéru, ostrých nůžek a hřebenu nebo prořezávacího hřebenu. Při mírnějším zacuchání (bez kompaktních cucků) nám pomůže rozčesávač, který nastříkáme do srsti, promneme a následně se pod fénem pokusíme cucky rozčesat. 

Při zacuchání do jednoho či dvou dredů lze tyto dredy prořezat ostrou stranou nůžek směrem od těla (neprostřihovat) nebo pročísnout prořezávacím hřebenem (opatrně neboť bývá velmi ostrý). Za chlupy příliš netaháme (můžeme si je u kůže přidržet), protože se snadnou uvolňují a vznikají holá místa.

Pokud je zacuchání plošné – velké množství cucků a dredů, vetřeme do srsti neředěný kondicionér, necháme ho chvíli působit a pomaličku pročesáváme hřebenem – nejprve na konci dredu (chlupu) a postupně uvolňujeme až ke kořínkům (tzn. postupujeme od místa, které je nejdál od kůže a postupujeme až ke kůži). Kondicionér nám pomůže cucky a dredy uvolnit (malá rada - na rozpletení obzvláště zapečených cucků můžeme použít špendlík - práce 
je to velice zdlouhavá, musí se dělat opatrně, ale výsledek je bezvadný).

Pokud si nejsme jisti, zda to zvládneme, můžeme v okolí najít salón pro psy, většinou bývají ochotní a s morčátkem pomohou. 

Rozčesávání zacuchané a zdredovatělé srsti

I při největší opatrnosti jdou při rozčesávání málo zacuchané srsti chlupy pryč i s kořínky. Často je lépe takovou srst odstřihnout, abychom morče zdlouhavým rozčesáváním nestresovali. Pokud již vznikl dred (ať je to v jeho začátku nebo už ten pevný, zcuckovatělý), je lepší se o rozčesávání vůbec nepokoušet a rovnou ho odstřihnout.

Jak dred odstřihnout

1) Pokud je dred pevný, je lepší ho rovnou odstřihnout. V tomto případě nemá smysl se pokoušet něco zachraňovat.
2)
Pokud je dred volnější a vypadá to, že se podaří alespoň částečně pramen zachránit, dred rozstříháváme ve směru růstu - nůžky do srsti "zapíchneme" před dredem a dred rozstříháme směrem od tělíčka. Samozřejmě je potřeba mít kvalitní ostré nůžky, ne z papírnictví za dvacku (ideálně holičské, které mají i špičky, kterými se dobře do srsti dostává). Rozstříhaný dred opatrně povytahujeme a zbytek pramene opatrně rozčešeme. Tímto nevznikne díra (nebo holé místo) v srsti, protože zbytek pramene je zachován, čímž se v srsti tato chybějící část alespoň trochu zamaskuje.

Pokud plánujeme výstavu, morče zlehka češeme každý den. Srst pak vydrží bez zacuchání a není tedy nutné řešit dredy. Pokud je morče chovné nebo mazlíček a není s ním plánovaná výstava, je jednoduché odstřižení to nejlepší řešenění k zlikvidování dredu.

Autor: Jana Paroubková, CHS Od Jáji
Copyright © 2011 kralici.cz


 

Koupání

 • Před koupáním si připravíme všechny potřebné věci – to abychom co nejvíce zkrátili dobu, po kterou budeme morče upravovat.
 • MORČÁTKO PŘED KOUPÁNÍM VŽDY VYČEŠEME! Pokud budeme koupat zacuchané morče, vždy se stav srsti zhorší – cucky a dredy se posunou blíže ke kůži, nehledě k tomu, že cucky ani pořádně nevymyjeme a nevysušíme. A také se pod cucky vytvoří ideální prostředí pro rozvoj kožních problémů – vlhko, teplo, tma.
 • Potřebovat budeme:

  • hřeben, kleštičky na drápky
  • ručníky (mně se osvědčily dětské bavlněné pleny, protože jsou savé a měkké)
  • dvě nádobky (např. kelímky od jogurtu)
  • šampón pro hlodavce (použít můžeme i kosmetiku pro psy či kočky)
  • kondicionér (použitím kondicionéru předcházíme vzniku lupů)
  • fén

  Do dvou nádobek si naředíme šampón a kondicionér (na jeden díl detergentu čtyři až pět dílů teplé vody). Do umyvadla (vany, škopíku) si připravíme neklouzavou podložku (stačí přeložený ručník) – morčátku to nebude při koupání klouzat a bude klidnější. Nastavíme správnou teplotu vody – morče má poměrně vysokou tělesnou teplotu, 
  takže by voda měla mít kolem 42°C, aby mu byla příjemná. 

  Morčata vždy koupeme pod tekoucí vodou a ne tak, že bychom je postavili do škopíku, ve kterém je voda a v té je koupali (bohužel se s tímto způsobem koupání setkáte na drtivé většině internetových stránek věnovaných péči o morčata). Tento způsob je krajně nevhodný, protože koupete morče ve špíně, která se z něj odmočila, a navíc se morče do vody téměř okamžitě vyčůrá a koupat někoho ve vlastní moči také není zrovna ideální. 
               
  Morče řádně namočíme (pozor dáváme na očka a ouška) a potom našampónujeme – nezapomeneme ani na místa pod krkem, v podpaží, tříslech apod. Hlavičku myjeme opatrně, i když jsou současné šampóny k očím šetrné. Opláchneme a postup opakujeme, dokud nám neteče při splachování čistá voda (u morčat stačí většinou dvakrát – poprvé srst myjeme a podruhé uzavřeme chlup). Pak použijeme kondicionér, který řádně vetřeme do srsti na celém těle (opět pozor na hlavičku). Necháme ho působit asi minutu a pořádně spláchneme, dokud srst pod prsty nevrže. Kondicionér srovná pH kůže a vyhneme se tak jejímu podráždění a případné tvorbě lupů.

  Morčátko zabalíme do ručníku a jemně promačkáme (v zimě můžeme ručníky nahřát na topení). Pak ho přendáme do suchého, kde ho necháme zabaleného cca pět minut. Nezapomeneme vytřít ouška (ale jen ty části, které jsou vidět). Fénujeme na střední teplotu za vzdálenosti min. 30cm. Rovnosrstá plemena (sheltie, peru) při fénování pročesáváme proti směru růstu srsti hřebenem. Kudrnáčkům srst pouze nadzvedáváme prsty. Pro podporu prstýnkovaté struktury srsti můžeme na suchou srst použít přípravky na upevnění textury srsti a „namačkáme“ lokny. Tyto přípravky obsahují většinou lanolinový či olivový olej, který brání zacuchávání srsti, podporuje její růst a kvalitu, ale neobsahují žádná zakázaná tužidla ani laky (např. objemový kondicionér Vital od Bea Natur).

  Pro bílá morčata, která mívají zažloutlou srst, použijeme při koupání bělící šampón či gel (a jedna malá rada – těmto morčátkům nedáváme k jídlu mrkev, červenou papriku, žlutozrnnou kukuřici či jiné pamlsky s obsahem karotenu – ten způsobuje žloutnutí srsti). Na morčata s barevnou srstí bělící přípravky nepoužíváme - mohou  způsobit, že barva vybledne. 

  Šampóny a kondicionéry vhodné pro údržbu srsti morčátek

  Používat můžeme kosmetiku určenou pro psy (vhodné jsou profesionální salónní přípravky) nebo šampóny pro hlodavce. Doporučit mohu šampóny a kondicionéry na bylinné bázi od firmy Bea Natur z linie Profesional – odzkoušela jsem je s velmi dobrými výsledky. Pro morčata s citlivou kůží, jejichž kůže má sklony po použití klasických přípravků rudnout, šupinkovatět a svědit, můžeme na koupání použít klasické mýdlo s jelenem. Pro lesklou srst je možné přidat do posledního oplachu ocet (1díl octa na 10 dílů vody). 

  Po vysušení a finální úpravě ještě zakrátíme drápky, jsou teď měkčí, půjde to lépe.

 •  

 •  

   Zdroj stránky: Autor: Bára Lochmanová, CHS Egeria
Copyright © 2011 kralici.cz

 

Rozmnožování

Pohlavní dospělost: Samec je pohlavně vyspělý ve věku 6 - 7 týdnu, někteří jedinci ale už v 5 týdnech proto je nutné je oddělit od samiček.

Samička je pohlavně vyspělá ve věku 4 - 5 týdnů.

Doba připuštění Samice je 5-8 měsíců.Minimální váha je 500 gramů.

Připuštění by jsme měli plánovat podle jejího zdraví a její kondici.Největším rizikovým faktorem je obezita, stres a nedostatek vitamínů.Pokud je samička obézní, je lepší ji raději nepřipouštět, neboť je zde veliká pravdě podobnost toxémie březích samic.

Samice má říji zhruba každých šestnáct dní.Poznáme to dle klasického brumlavého zvuku, typického u samců.Dalším projevem je, že se snaží pářit s ostatními samicemi a skáče na ně.Délka říje 24 hodin, největší šanci připustit samičku má sameček v rozmezí 10ti hodin.

Březost: trvá 68 dní, plus, mínus týden.Prvním příznakem březosti je absence první říje.

             ve 3 týdnech lze opatrně nahmatat miminka v bříšku

             v 7 týdnech jsou vidět pohybi miminek=V tomto stádiu by měla mít samice naprostý klid.Měla by být bez samce.

Samice by měla dostávat kvalitní potravu a vitamíny, zejména vitamín "C".

Porod: Mláďata se rodí v počtu 1-5 mladých ,jsou scela vyvinutá( vidí,slyší,jsou osrstěná,a pohybují se) ,přesto potřebují mateřské mléko alespoň prvních 14 dní.V péči matky je však ponecháváme alespoň 4 týdny.

Obvyklá porodní váha mláďat se pohybuje mezi 60-120 gramů.Záleží na počtu mláďat.

Samice je těsně před porodem  nervózní a jsou patrné stahy. Samice sebou škube, a vypadá to, jako by se snažila stát všemi nohami na špičkách.Délka porodu je velmi různá a závisí na kondici a stáří samice a počtu rozených mláďat.Mládě se rodí v plodovém obalu, který samice musí rozhryznout a mládě očistit.

V tomto období před porodem a v období kojení je nutný přísun kvalitních potravin a vitamínů.

 

Ze zdravotního hlediska se nesmí křížit:

šiml x dalmatin
Z takového spojení se rodí mláďata mrtvá, neživotaschopná nebo dochází k potratům.

satén × satén
Oba saténoví rodiče násobí nebezpečí, že se narodí mláďata slabá a neživotaschopná.

normální morče × cuy

Cuy morčata jsou  větší, spojení normální samice s cuy samcem by pro samici při porodu mohlo mít fatální následky.

křížení příbuzných jedinců
Křížení příbuzných jedinců bez konkrétního chovatelského záměru rozhodně nelze doporučit.


 

Z chovatelského hlediska by se neměla křížit:

krátkosrstá × dlouhosrstá
Krátká srst je vůči dlouhé srsti dominantní- vznikne morče krátkosrsté, možná s trochu delší srstí.

rex × US Teddy
Jejich křížení je krajně nevhodné.

S takového spojení by se narodila hladká mláďata s vlohou pro Rexí srst (RG) a  Teddy srst (ATG).

rex nebo US Teddy × crested
vznikli by crestedi s ATG nebo RG

rozeta × jiné plemeno
křížení s jiným plemenem než rozeta je nežádoucí protože rozeta nese víry dominantně.

Vznikli by rozety nestardantní .

švýcarský teddy × jiné plemeno

Křížení s jinými plemeny je vždy na úkor délky a specifické struktury srsti a je proto nežádoucí.

Je tolerována čelní rozeta.

Křížení by  teoreticky přicházelo v úvahu s hladkým crestedem, šeltií nebo coronetem.

 Z takového spojení by se narodili jedinci s rovnou srstí, nositelé ChTG.

peruánec, alpaka × coronet, merino

Toto spojení není vhodné proto, že pokud by se z něj narodili peruánci nebo alpaky, mohli by zdědit nežádoucí čelní rozetu

peruánec, alpaka × šeltie, texel

 Narození peruánci nebo alpaky mohou mít vírky navíc nebo vírky nesprávně umístěné.
 

 

Chovatelské zkratky

ATG - americký teddy gen ,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti 

    RG - rex gen ,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti                         

    SG - satén gen , morče má skritou vlohu pro speciální strukturu srsti,saténové morče                

             TG - texel gen, vloha pro kudrnatou srst dlouhosrstých morčat                                           
                       
             CHTG - švýcarský teddy gen,morče má skrytou (recesivní) vlohu pro speciální strukturu srsti
 
             SKG - vloha pro skinny geb 
 
                   BG -   vloha pro baldwin gen        
Tyto vlohy se projeví pouze při spojení dvou stejných recesivních genů .
 
                       NS - nestandartní morče
                       PP - průkaz původu    
                       CHS - chovatelská stanice 
                       VP - vípis předků                   

 Lukáš a Jana Nývltovi  

 chovatelská  stanice  

 morčat  

Dvůr Králové nad Labem

https://www.facebook.com/chs.morimori

Potrava morčat

Důležité: VITAMIN C

Morče, stejně jako člověk si neumí vytvářet vitamín C a proto ho musí přijímat z potravy. Každý den by mělo dostat okolo 20 mg vitaminu C, březí samičky dvakrát víc. Vitamín C mohou dostávat morčata v potravě (např: : paprika, pertželová nať, kiwi, citron, pomeranč, šípek) a nebo vitamín C v tabletách nebo kapky, které se dají rozpustit ve vodě. U potravin, které obsahují vitamín C jsem zmínil šípek. Morčatům také můžeme vařit šípkový čaj, zatím u nás neozkoušeno. Pokud je vitamínu C přebytek vyloučí se močí.

Při nedostatku vitamínu C se může objevit nemoc - hypovitaminoza. Morčata mají špatnou, matnou srst, špatně se pohybují a můžeme to poznat také, že se morčátku tvoří na čumáčku stroupky.  Léčí se to podáváním vitamínu C.

Voda

Voda je důležitá látka, která nesmí chybět. Voda by měla být česrtvá a hlavně v létě každý den měníme. Přes zimu, kdy je málo vitaminu, můžeme přidávat do vody vitamín C ve formách rozpustných tablet nebo kapek. Vodu můžeme umístit buď to do napáječky a nebo do misky. Miska je ovšem nevýhodná v tom, že morčátko brzo vodu znečistí a je nutné měnit častěji obsah misky.

 Seno

Seno je důležité pro trávení, protože obsahuje nestravitelnou složku - vlákninu. Vláknina pomá pohybu potravy ve střevech a také vstřebává vodu. Seno by mělo mít morče každý den. Buď ho můžeme dát na zem, ale tam se může brzo znečistit. Dobré je ho dát do jesliček a nebo do koulí na seno. Morčata z jesliček seno vytahují a seno se nepodupe. Pokud máme zahardu, třeba jako já, můžeme si seno nasušit vlastní. Pokud, ale zaharadu nemáte je nutné seno kupovat. Buď ve zverimexu a nebo v jiných obchodech. Musíme dávat pozor, aby seno nebylo zapařené nebo shnilé. Nikdy nekupujeme seno, které je v zeleném obalu. Zde nepoznáme, jestli je seno v pořádku nebo ne.

K senu můžeme také podávat různé bylinky, hlavně v zimě, kdy je nedostatek vitamínu C v potravě. Vlastní zkušenost mám s kopřivama, které od jara do podzimu trhám a suším a potom podávám morčatům.

Suché směsi

V obchodech můžeme narazit na spoustu různých směsí. Buď si můžeme koupit směs hotovou a nebo koupit si jednotlivé složky a směs si smíchat doma. U nás doma morčátkům chutnají vojtěškové granule (pozor ! vojtěška nadýmá, proto podáváme jen v omezeném množství), granule, hrachové a kukuřičné lupínky, oves a slunečnicová semínka. U slunečnicových semínek by jsme měli dávat pozor, protože jsou hodně tučná a morčata, by mohla po nich tloustnou. Podáváme proto v omezeném množstí. Slunečnicová semínka také mají vliv na srst. Chovatelé králíku dávají svým králíku v době linání do suchého krmení právě slunečnicová nebo lněná semínka.

Morčata patří mezi hlodavce a těm dorůstají neustále zuby. Proto je nutné mít něco na čem si morčátka zuby obrušují. Můžeme jim podávat suchý chléb, větvičky z ovocných stromů a různé vápencové kostky, které obsahují vitamíny a stopové prvky.

      

 

Zelenina, ovoce a jiné zelené krmení

Dostáváme se k tomu nejhlavnějšímu, to co baští morčátka nejraději. tato strava je pro morčata důležitá, jak už jsme psali výše, protože obsahuje vitamín C.

Zelenina: mrkev, okurka, salát ledový a hlávkových ( zde musím dávat pozor, aby nedošlo k nafouknutí), paprika  červená, zelená, žlutá), řepa, petržel (hlavně nať), brokolice, špenát , rajčata aj.

Ovoce: jablko, meloun, pomeranč, mandarinka, citron (některá morčata tyto kyselé věci moc nemusí), kiwi, hrušky (v menší míře, můžou způsobit plynatost) aj.

   

 ...

Nevhodné pro morčata: Syrové fazole

V létě, pokud máme zaharadu nebo máme místo, kde můžeme morčatům potravu natrhat, morčata to určitě potěší. Nikdy by jsme neměli trhat trávu v místech u silnice, tam, kde jsou továrny a také tam, kde se venčí psi. Pokud máme zahradu, můžeme morčeti vyrobit ohrádku, ve které se může samo napást a sníst trávy kolik chce.

Vhodné: smetanka lekařská (pampeliška) - morčata ji mají opravdu v oblibě, jitrocel, psárka, různé trávy apod.

 

Méně vhodné: jetel plazivý, vojtěška (může nadýmat)

Nevhodné (jedovaté): břečťan, narcis, hyacint, bledule, bolehlav, zlatý déšť aj.

Jak často krmit morče ?

Morče krmíme každý den 2-3 x denně ( ráno, odpoledne, večer ) a to v pravidelnou dobu. Morčata si na to již zvyknou a budou vědět, že v tuto dobu mají dostat najíst a budou se jídla dožadovat. Strava pro morčata by měla být pestrá a neměla by být jednotvárná. Morčata by měla mít vždy dostatek vody a sena.

Možná se to některým z Vás bude zdát divné, ale je to tak. Chovatelé co chovají doma morčata si mohou všimnout, že morče pojídá svůj vlastní trus. Možná utrousíte poznámky jako, že je morčátko "prasátko" a že se tohle nedělá. Právě naopak. Morčata mají jeden druh výkalu, který se liší od toho druhého - normálního, kterého vidíme v ubikaci. Tento typ trusu, který morče jí, většinou v ubikaci nenajdeme. Proč ho vlastně jí ? Protože tento trus obsahuje vitamíny B a K, nestrávenou vlákninu aj.

Zdravotní péče

Zdravotní péče...Nejlepší prevencí proti nemocem je vyvážená a odpovídající strava, dobré hygienické podmínky a chov minimálně dvou morčat. Alespoň jednou týdně bychom měli svá zvířata důkladněji prohlédnout a všimnout si hlavně následujících detailů: změny na kůži nebo srsti, slintání, barvy moči (normálně hustá a žlutavá), výtoku z očí, uší, nosu a genitálií, znečištění řitního otvoru, oteklin a zarudlých míst, skřípání zubů (příznak problémů se zuby). Pokud již nějaký zdravotní problém nastane, je důležité včas rozpoznat prvotní příznaky problému či nemoci.

 

Kontakt

ČESKÝ SVAZ CHOVATELŮ OKRESNÍ ORGANIZACE TRUTNOV Dvůr Králové n.L.
Erbenova 2365
544 01
tel.: 739 170 112
tel.: 721 566 729
csch-trutnov@seznam.cz